• رژیم غذایی قرمز و بنفش از حمله قلبی جلوگیری می کند

  • صبحانه کامل شامل چیست

  • چاقی عامل اصلی سرطان

  • بهترین رژیم غذایی در جهان!

چه بخوریم و چه مقدار که سالم باشد؟ (بخش دوم)

/ / رژیم, سلامتی, مقالات

توصیه‌های مهم

از نظر علمی تا به حال رژیم غذایی برتر پیدا نشده است، اما اصول تغذیه سالم و متعادل معلوم است بنابراین معیار ما در اینجا این است که چگونه غذا بخوریم که به تغذیه سالم و متعادل نزدیک باشد. بر اساس این معیارها است که می‌توانیم ارزیابی کنیم چه رژیم‌هایی مناسب هستند یا نیستند.

از روغن‌های غیر اشباع استفاده کنید (روغن زیتون، روغن کلزا). تا حد ممکن مصرف روغن را کم کنید و از روغن جامد استفاده نکنید. روغن غذاهای سرخ کردنی را با کاغذ خشک کن بگیرید یا چربی روی آبگوشت را تا حد ممکن از روی آن جمع کنید. در این باره اینجا بیشتر بخوانید.

هر چه می‌توانید نوشیدنی‌ها و خوردنی‌های چرب، شیرین، شور کمتر بخورید. و اگر می‌خورید کم بخورید: انواع شیرینی و کیک، بیسکویت، بستنی، کره و خامه، نوشیدنی‌های گازدار و شیرین.

وقتی گرسنه نیستید چیزی نخورید

در ریزه‌خواری افراط نکنید

کم بخورید و قبل از احساس اشباع، خوردن را متوقف کنید

سعی کنید ساعت غذا خوردن تا حد امکان مشخص باشد

بشقاب و قاشق‌هایتان را کوچک کنید، بر خلاف تصور، تحقیقات متعدد نشان می‌دهند که این کار ساده تاثیر بسیار زیادی در کاهش غذای مصرفی دارد

به خوردن و جویدن غذا توجه داشته باشید. خوردن غذا جلوی تلویزیون و کامپیوتر باعث پرخوری می شود

آب بخورید، روزی بین شش تا هشت لیوان.

اینها توصیه‌های رسمی و معتبر هستند که پشتوانه علمی دارند. بر همین اساس به برخی از سوالها پاسخ می‌دهیم.

برای رفع سریع چاقی شکمی چه کنیم؟

پاسخ قطعی به این سوال وجود ندارد، اما شاید این نکات مفید باشند:

چاقی شکمی در صورتی که فرد بیماری زمینه‌ای نداشته باشد، نشانه دریافت زیاد کالری و کمی تحرک است. برای اینکه بدانید چاقی شکمی دارید یا نه اینجا را بخوانید.

تغذیه خود را بر اساس آنچه گفته شد اصلاح کنید و ورزش کنید. تحقیقات نشان می‌دهند که هر رژیمی که مدعی “برتری” است در”ادعای” خود “اغراق” کرده است.

به وعده‌های بزرگ تبلیغاتی -چه در رسانه چه دهان به دهان- توجه نکنید. اگر این وعده‌ها واقعا محقق می‌شدند تحقیقات علمی آن را نشان داده بودند.

نکته دیگر اینکه تحقیقات نشان می‌دهند که اگر با گرفتن رژیمی خیلی سریع وزن کم کنید به احتمال زیاد دوباره به وزن قبلی بر می‌گردید. افزایش وزن به مرور زمان اتفاق می‌افتد و کاهش وزن سالم هم همینطور. استمرار در تغذیه سالم به همراه ورزش موثرترین روش است.

 

گرد آوری :دکتر پیوندی

برای خواندن ادامه این مطلب بر روی لینک زیر کلیک کنید

چه بخوریم و چه مقدار که سالم باشد؟ (بخش سوم)

بالا